Hoge inflatie houdt aan in november
De index van de consumptieprijzen bedraagt in november 133,01 punten. Dat is een stijging van 0,22 punt in vergelijking met oktober. De stijging op jaarbasis bedraagt 3,20% (hetzelfde niveau als in oktober).
Het inflatiecijfer in België schommelt al voor de achtste maand op rij tussen 3 en 3,5% (zie onderstaande grafiek). De dalende trend die in oktober 2023 werd onderbroken, is nog steeds niet hervat. Deze keer hebben factoren gerelateerd aan energie en de onderliggende inflatie van goederen een opwaartse impact gehad. Deze werden echter gecompenseerd door dalingen in voedselprijzen en de onderliggende inflatie van diensten.
Bijdrage aan de inflatie per categorie
(het totaal van de percentages is gelijk aan het inflatiepercentage in vergelijking met dezelfde maand van het voorgaande jaar)
De gezondheidsindex voor november staat op 133,22 punten, wat neerkomt op een evolutie op jaarbasis van 3,63%. Hier daalt de inflatie niet.
De afgevlakte gezondheidsindex, die wordt gebruikt om de indexeringen te berekenen, bedraagt 130,22 punten, d.w.z. een stijging van 3,57% op jaarbasis.
De stijging van de algemene prijsindex ten opzichte van de waarde in oktober (0,22 punt) is grotendeels te wijten aan prijsstijgingen voor verschillende soorten goederen. Ook de categorieën energie en voeding hebben globaal een opwaarts effect gehad. Daarentegen heeft de categorie diensten de prijsindex doen dalen.
De goederen die de grootste opwaartse impact hadden, zijn kleding (voor mannen, vrouwen en kinderen), huishoudelijke apparaten (zoals wasmachines, drogers, koelkasten, enz.), mobiele telefoons, computers, videoapparatuur en sieraden. Ook de prijzen van bloemen & planten en therapeutisch materiaal (vooral brillenglazen) zijn gestegen.
In het domein van energie hebben vooral elektriciteit en aardgas een belangrijke impact gehad.
In de categorie voeding hebben de sterkste prijsstijgingen betrekking op brood & granen (bakkerijproducten, pasta), verse groenten, suiker & snoepgoed (chocolade) en vers fruit.
Bij de diensten zorgen vooral vakantieparken en restaurants & cafés voor de grootste opwaartse impact, hoewel ook private huur, auto-onderhoud, autoverhuur, fotografiediensten, fastfood, brandverzekeringen,... duurder zijn geworden.
Als we de prijsdalingen bekijken, zien we dat de overwegend neerwaartse impact van diensten vooral toe te schrijven is aan enkele categorieën gerelateerd aan reizen en vakanties (buitenlandse vakanties, vliegtickets, hotels). Verder zijn de grootste prijsdalingen te vinden bij huisbrandolie en brandstoffen (energie), meubels, huisdierproducten en schoonmaakproducten (goederen) en, wat voeding betreft, bij alcoholische of niet-alcoholische dranken en oliën & vetten (zoals olijfolie). Verder waren er beperkte prijsdalingen voor treinvervoer, mobiele telefonie, speelgoed, kantoorartikelen en dvd's.