Normen inzake brandveiligheid: welke nieuwigheden in 2024?

Expert aan het woord
Afbeelding
Gepubliceerd op 21/08/23 door Bart Vanbever
In 2024 zal een reeks normen inzake brandbeveiligingssystemen in publieke enquête gaan. Die normen zullen nieuwe elementen bevatten voor branddetectie, brandalarm en rook- en warmteafvoer in parkings. Wat is het belang van een publieke enquête? Wat zijn de inhoudelijke tendensen?

Normen vullen in brandveiligheid de algemene verplichtingen uit de regelgeving aan. De installatievoorschriften in normen geven de meest actuele consensus weer over hoe precies een brandbeveiligingssysteem moet ontworpen, uitgevoerd en beheerd worden. Eén van de stappen in het tot stand komen van deze consensus is een publieke enquête. Tijdens een publieke enquête krijgt iedereen de kans om opmerkingen te formuleren over ontwerpnormen. De normalisatiewerkgroepen kijken uit naar nauwkeurig geformuleerde opmerkingen, waar mogelijk met verbetervoorstellen. Op die manier dragen de resultaten van een publieke enquête bij tot betere normen.

Over welke thema's kunt u volgend jaar zoal uw mening kwijt?

  • Branddetectie: de norm NBN S 21-100-1 evolueert opnieuw. We geven u alvast 3 voorbeelden.
    • Videobranddetectie zal toegevoegd worden. Het toepassen van deze interessante technologie zal zo een stuk eenvoudiger zijn.
    • Er wordt hard gewerkt aan een vereenvoudiging van de documentatie, iets waar terecht veel vraag naar is.
    • Alarmsignalen bij brand verdwijnen uit deze norm en vinden hun plaats in een nieuwe normenreeks.
  • Alarmsignalen bij brand: een nieuwe reeks normen NBN S 21-112-… zal helpen om de beschikbare technologie voor noodsignalen bij brand (geluid, visueel, tactiel) adequater in te zetten.
    • We starten deze reeks met NBN S 21-112-1 (de opvolger van NBN S 21-111-1), die een handig hulpmiddel zal zijn om de juiste keuze te maken tussen de beschikbare technologie in functie van de noden.
    • Deel 2 bevat de gebruikelijke ‘wie doet wat’ (de opvolger van NBN S 21-111-3). Vanaf deel 3 worden de technologische oplossingen behandeld.
    • Deel 3 zal gaan over sirenes inclusief sirenes met ingebouwde spraakchip omdat deze in dezelfde Europese productnorm opgenomen zijn.
    • Later in 2024 volgt deel 4 als opvolger van NBN S 21-111-2 over spraakalarmsystemen. Op die manier krijgt deze norm een noodzakelijke update.
  • Rook- en warmteafvoersystemen voor parkings: de Belgische werkgroep heeft de voorbije jaren zeer actief meegewerkt aan de nieuwe editie van de CEN-TS 12101-11 en zet nu deze tekst om naar een volledig nieuwe editie van NBN S 21-208-2.

Sirris-Agoria zorgt als sectoroperator voor het correct afstemmen van de verschillende normen op mekaar en het zoveel mogelijk uniformiseren van de aanpak. We informeren u graag via onze nieuwsbrief over de start van de publieke enquêtes

Hebt u nog vragen of wenst u meer informatie? Contacteer Bart Vanbever.

Expert aan het woord

Fiscaliteit, energie, sociaal recht, HR, innovatie ... Een van onze experts beantwoordt een vraag uit een bepaald expertisedomeinen van Agoria die vaak wordt gesteld.  Is er een vraag die u graag in deze rubriek beantwoord zou zien? Stuur dan een e-mail naar redactie@agoria.be.

Was dit artikel nuttig?