Een duurzame aanpak voor AI-applicaties

Afbeelding
Wonka
Gepubliceerd op 03/10/25
De ambitie van Wonka? Bedrijven helpen om het volledige potentieel van hun data te benutten en hun processen te stroomlijnen. Hoe? Door routinetaken slim te automatiseren en bedrijven de tools te geven om zelf eenvoudig AI-applicaties te ontwikkelen. Dat doen ze sinds kort met Wonka Chat, een schaalbaar platform met veilige integraties, multi-tenantbeheer en een ‘safe mode’. VLAIO steunde Wonka via innovatieve starterssteun.

Een eerdere versie van dit artikel verscheen ook als ondernemersverhaal op de website van VLAIO.

"Uit gesprekken met klanten merkten we dat er frustratie leefde rond Microsoft Co-Pilot: ze vonden dat dit beter kon. Wij deelden die mening en besloten om zelf een sterker alternatief te bieden." Daarmee positioneert CEO Cédric Gilissen AI als het ontbrekende puzzelstuk dat de decennialange belofte van digitalisatie eindelijk waarmaakt en bedrijven toelaat hun digitale transformatie volledig te verzilveren. “Uiteraard moeten we praten over de negatieve effecten van AI, maar in the end is het technologie waar steeds meer mensen al zeer positieve ervaringen mee hebben. Het is belangrijk dat iedereen mee kan, vandaar dat Start AI ons belangrijkste en meest populaire traject blijft,” waarmee Wonka ondertussen al meer dan 10.000 professionals vooruit hielp.

Ondersteuning door technologie

Co-founder van Wonka Cédric Gilissen was al vroeg door de microbe van artificiële intelligentie gebeten, en daar had hij goede redenen voor: “Als gevolg van dyslexie worstelde ik enorm met taalvakken en eindigde meer dan me lief was als laatste van de klas. Daarom besloot ik al snel om mij door technologie te laten ondersteunen. Ik vertel graag dat ik de allereerste student was die GPT-technologie gebruikte voor het schrijven van zijn thesis, ook al heb ik daar natuurlijk geen bewijs van. Dat die technologie toen nog niet helemaal op punt stond, valt dan weer aan mijn cijfer af te lezen, dat helemaal niet zo goed was (lacht). Ik zag echter wel de mogelijkheden, zeker toen ik de transitie van GPT-2 naar GPT-3 van heel kortbij volgde.”

De technologie bleek niet alleen goed te zijn in het voorspellen van het volgende woord (waarvoor de onderzoekers het getraind hadden), maar het kon ook zinnen opbouwen volgens een logica. Een aha-momentje, omdat de logica in het model nu ook gebruikt kon worden om applicaties op te bouwen. Toen ChatGPT uitkwam, besefte ik dat dit een enorme impact zou hebben op mijn job en die van de mensen rondom mij. Omdat ik aan de kant van de technologie wilde staan, heb ik mijn job opgezegd en met twee ingenieurs Wonka opgericht. Een knipoog naar de kleine ondernemer die moet opboksen tegen mastodonten, zoals Willy Wonka aanvankelijk ook in de clinch ligt met de grote chocoladefabrieken.”

Positiever daglicht

Aanvankelijk focuste de startup op de automatisering van mails, waarbij AI een draft opmaakte die de verzender kon nakijken en vervolgens uitsturen. Dat werd al snel iets groter. Cédric: “We hebben toen een platform gebouwd waarop bedrijven eenvoudig AI-agenten kunnen ontwikkelen.”

Vandaag krijgt dat platform concreet vorm als Wonka Chat: een vertrouwde chatomgeving met 1-klik integraties (met respect voor toegangsrechten), multi-tenantbeheer, ‘safe mode’ en de mogelijkheid om een gesprek met één klik om te zetten in een deelbare AI-agent die interne data kan raadplegen of acties kan uitvoeren. Zo ruilen mensen losse persoonlijke tools voor één veilig, schaalbaar platform dat door heel de organisatie gedragen wordt.

Ook qua implementaties staat er intussen wat op de teller. We realiseerden meerdere bedrijfseigen CoPilot-omgevingen, o.a. in Fortune 500 bedrijven en overheidsdiensten maar vooral in kmo's waar de ambitie vaak is om snel impact te zien. Integraties (zoals met Odoo) verlopen daarin in minder dan een klik.

De grote uitdaging voor bedrijven vandaag is daarom een interne cultuur te creëren die openstaat voor die snelheid en snel schakelen zelf faciliteert.

Cédric Gilissen, CEO van Wonka

 

Ietsje trager

“De grootste innovatie-uitdaging vandaag? Dat is de snelheid waarmee alles zich ontwikkelt. We hebben er bij wijze van spreken achtduizend jaar over gedaan om van de hakbijl tot de elektrische kettingzaag te komen, vandaag lijken nieuwe technologieën binnen acht jaar al niet meer relevant. Ook wij hebben soms moeite om bij te benen. De grote uitdaging voor bedrijven vandaag is daarom een interne cultuur te creëren die openstaat voor die snelheid en snel schakelen zelf faciliteert.

Zeker omdat we nog maar aan het begin staan van wat AI allemaal kan. We krabben nog altijd maar aan het topje van de ijsberg. Dat gezegd zijnde hebben we gezien dat het ecosysteem rond de AI-technologie de afgelopen twee jaar met een enorme snelheid is geëvolueerd, en de geschiedenis leert dat het daarom als reactie de komende twee jaar misschien ietsje trager zal gaan. Gelukkig maar, want ik praat nog altijd met mensen in de bedrijfswereld en mijn privéleven die stomverbaasd zijn over wat AI allemaal kan doen. De meesten hebben hun tools, zoals het CRM, zelfs nog nooit toegevoegd, nooit met de PhD-level intelligentiemodellen gewerkt en AI nog geen toegang gegeven tot hun computer. Mensen weten oprecht gewoon nog niet wat er vandaag allemaal al kan. Het zal dus nog wel een tijdje duren voordat we allemaal up to speed zijn met de mogelijkheden van vandaag. Dat lijkt me dus de grootste uitdaging.”

In geen tijd gedateerd

Wonka probeert daar met zijn model zo goed mogelijk op in te spelen, door voluit te focussen op duurzaamheid. “Kijk, de meeste AI-applicaties worden gemaakt rond een bestaand AI-model (je hoeft het zelf niet meer te maken). Je wil echter niet dat die applicatie in geen tijd weer gedateerd is. Onze filosofie: als er morgen een beter AI-model komt, dan moet je gewoon de bestaande motor in je auto kunnen vervangen door de nieuwe – lees: door het nieuwe AI-model – en weer verder rijden. Dat willen we de bedrijven aanleren: hoe je duurzaam investeert in een technologie die sterk verandert.”

Concreet vertaalt zich dat vandaag in Wonka Chat als vendor-agnostisch, centraal beheerd platform met agent-orchestratie en geplande workflows via MCP-koppelingen. Bedrijven bouwen zo modulaire, contextspecifieke AI-assistenten en automatiseringen die rechtstreeks in hun bestaande systemen werken, op een compliance-gerichte infrastructuur. De architectuur is multi-tenant en wordt stap voor stap uitgebouwd binnenkort met SOC 2-, ISO 27001- en GDPR-validatie.

Duurzaamheid krijgt bovendien een expliciete plek met WonkaChat.eu: een EU-first productvariant, gehost op datacenters op hernieuwbare energie, met 200% CO₂-compensatie en de mogelijkheid om kleinere (lokale) modellen in te zetten. “Ook hier willen we ons weer als het laatste puzzelstukje positioneren om bedrijven te helpen de groene transitie ook in de digitale door te trekken,” zegt Cédric, “We dromen graag groot: we voelen ons klaar voor miljoenen dagelijkse gebruikers en een internationale expansie, maar dat moet wel op onze manier gebeuren.”

 

Meer weten?

Wilt u graag meer weten over de mogelijkheden om ook uw eigen innovatieprojecten mee te laten financieren door VLAIO? Volg dan op 17 oktober van 11 tot 12 uur de online infosessie 'Krijg subsidies voor uw projecten via VLAIO'. Dit webinar is onderdeel van Up2Date. Bekijk hier het volledige programma en schrijf u in

Was dit artikel nuttig?